Každý z nás se řadí do jednoho ze čtyř fototypů, pro něž platí rozdílný přístup ke slunění a ochraně pokožky před UV zářením. Jak pečovat o svou pleť, abychom ji zbytečně nepoškozovali a mohla se dobře regenerovat?
Fototyp 1 – tito lidé by neměli vůbec vstupovat do solária, a jestliže vás tam pozorná obsluha zahlédne, pravděpodobně vás slušně požádá, abyste odešli. Typickými znaky jsou vybledlá pokožka velmi světlá, pokrytá zpravidla značným množstvím pih, zrzavá pokrývka hlavy a světlé oči. Zatímco v Česku tvoří přibližně pouhá tři procenta veškeré populace, v severských zemích a v Irsku dominují. Pobyt na slunci se doporučuje v letním období jen do deseti minut a nutná je i častá aplikace ochranných krémů s vysokým UV faktorem. Nejvíce trpí místa s tenkou pokožkou, jako jsou ušní boltce, nos a oční víčka.
Fototyp 2 – vyznačuje se světlou pokožkou, která při pobytu na slunci tmavne pouze občas, jsou to modroocí blonďáci, nebo vlasy světle hnědých barev a světlé oči v odstínu šedé a zelené barvy. Opalování by mělo být velmi omezené do dvaceti minut, s ochranným krémem v hodnotě faktoru kolem 20. Týká se to zhruba jedné desetiny Čechů.
Fototyp 3 – největší zastoupení v Česku, necelých 80 procent, tvoří tito lidé, mají kůži, která jen někdy rudne, ale téměř vždy přejde do hnědé barvy. Vlasy jsou blond, ale převažují spíše kaštanově hnědé. Ochranný opalovací faktor postačí jen kolem 12 a pobyt na sluníčku v létě se doporučuje v našem klimatickém pásmu až půl hodiny denně.
Fototyp 4 – snědá pleť bez pih, hnědé oči a tmavé vlasy, buď tmavě hnědé, nebo až černé, naznačují, že jde o nejvíce odolné osoby vůči slunci. Vitamín D se v pokožce po oslunění také tvoří až po delší době na rozdíl od světlé pleti, kde k jeho tvorbě stačí jen velmi krátké oslunění. Tito lidé zastupují českou populaci zhruba z 8 procent. Pobyt na slunci se doporučuje denně až hodinu, to však neznamená, že těmto lidem nehrozí spálení nebo dokonce poškození DNA a nádorové bujení pokožky.