Letní počasí přímo láká ke koupání v bazénu. Není tedy divu, že nás to všechny táhne k vodě. Ovšem abychom se mohli koupat, ať už se jedná o přírodní či umělé koupaliště nebo i domácí bazén, je nutné, aby voda byla dostatečně čistá a kvalitní. To se nejlépe ověřuje sledováním určitých parametrů. Jedním z těch důležitých je i pH.

Je celkem pochopitelné, proč tomu tak je. Koupat se v kyselině či zásadě rozhodně není pro naši pokožku nic dobrého, ve vážnějších případech to pak může způsobit i zdravotní obtíže. Není tedy divu, že se tomu chceme vyhnout. A naštěstí si jeho hodnotu můžeme poměrně snadno zjistit – pH tester https://www.chlorito.cz/tester-bazenove-vody lze zakoupit prakticky v každém obchodě, zvláště pak v létě.

klasický zahradní bazén

Mnoho lidí však přemýšlí, zda jsou tyto volně prodejné testery dostatečně přesné, zvláště ve srovnání s těmi, které mají ve specializovaných laboratořích. Pokud nám totiž budou ukazovat špatnou hodnotu, pak se podle jejich výsledků nemůžeme řídit. Naopak, může to pro nás být nebezpečné. Starosti o přesnost takovéhoto způsobu testování je tedy zcela na místě.

Nejprve si ovšem musíme říci, jakým způsobem se tyto testy provádí. Tím zdaleka nejběžnějším je vložení lakmusového papírku do vzorku vody a následného odečtení barvy na stupnici. Tento typ je poměrně přesný, i když počet použití je limitován počtem přiložených lakmusových papírků. S nimi jsme se ostatně mnohdy setkali již na škole při hodinách fyziky nebo chemie. Těmto se tedy dá věřit, i když je nutné mít na paměti, že se jedná o hodnotu jen přibližnou.

veřejné koupaliště

Dále je tu chemický způsob, kdy do vzorku nakapeme dané chemikálie, a podle toho, jak se voda zbarví, poznáme její pH. To však není až tak přesné, neboť je zde potřeba přený objem daného vzorku a přesný počet kapek dané chemikálie. Ta navíc s věkem ztrácí na síle, takže výsledky jsou čím dál méně přesné.

Přesto se na domácí testování můžeme vcelku spolehnout. Jistě, nebude úplně přesné, avšak dostatečný obrázek nám rozhodně dá.